CSALÁDÁLLÍTÁS
Transzgenerációs mintázatok feltárása
A családállítás, egy önismereti módszer, célja a generációkon átívelő rejtett családi mintázatok tudatosítása, melyek hatással vannak jelenlegi életedre.
A módszer megalkotója, Bert Hellinger német pszichoterapeuta szerint, a család egy rendszer, melynek megvannak a saját törvényszerűségei, odatartozó tagjai.
Felmenőink egész sora tartozik a családrendszerünkhöz saját sorsával, hitével, hosszan ható tetteivel. Ezáltal lehetnek a családi rendszerben elakadások, kirekesztések, negatív dinamikák, hiedelmek, melyek olyan erővel hatnak, hogy az utód a szülőktől, felmenőktől kapott mintázatot ismétli, és az ismétlés mindaddig törvényszerű, míg nem tudatosodik, míg fel nem ismerjük, ezután lehet megváltozva továbbmenni, mert lehet másképp.
A családállítás menete:
A csoportos családállítást kérő kliens (az állító) megfogalmazza a problémáját és a célját. Ezután a kliens kiválasztja és elhelyezi a térben azokat a csoporttagokat (segítő résztvevők), akik őt és családtagjait fogják képviselni. A képviselők csak belső érzeteikre, érzelmeikre és egymásra figyelnek, a térben mozoghatnak. Ezek megkérdezésével (olykor csupán a testbeszéd leolvasásával) kirajzolódnak, hogy milyen kapcsolatok, viselkedési módok, minták, és kötődések vannak a családban. Oldó mondatokkal (mozdulatokkal) dolgozunk, és a családállítás végén az állító beállhat saját képviselője helyére, így átélheti, tudatosíthatja a felismeréseket, a változásokat.
Az egyéni családállítás során képviselők helyett bábukkal dolgozunk és a családállítást kérő belső érzeteire, érzelmeire helyezzük a hangsúlyt, ezáltal jelenítődnek meg a belső folyamatok és nyilvánulnak meg a családi dinamikák.
Jelentkezem családállításra:
A családállítás egy önismereti eszköz. Nem diagnosztizál, nem helyettesíti a pszichoterápiát és a pszichiátriai kezelést.